20 Mayıs 2019, Pazartesi
Anasayfa / Bilgisayar / Mac OS X / Mac OS X Kilitlenen uygulamaları kapatma
apple mac os x force quit sadece destek

Mac OS X Kilitlenen uygulamaları kapatma

Mac OS X işletim sistemi her ne kadar sağlam ve stabil olsa da, bazen uygulamalarımız kilitlenebiliyor… Böyle bir durumla karşılaştığımız zaman Force Quit’i kullanarak kilitlenen uygulamayı kapatabiliyorsunuz ve Mac’imizde kaldığınız yerden çalışmanıza devam edebiliyoruz. Windows’tan alışık olanlar için CMD+Alt+ESCAPE Force Quit, CTRL+ALT+DEL Görev Yöneticisi benzeri bir uygulama diyebiliriz.

Uygulamamız tıklamalara yanıt vermiyorsa, fare imlecimiz dönen bir gökkuşağına dönüşüp kaldıysa ve bir türlü düzelmiyorsa muhtemelen uygulamamız bir şekilde kilitlenmiştir.

Böyle bir durumda aşağıdaki adımları izleyerek kilitlenen uygulamamızı kapatabiliriz. Önce Apple menüsünden Force Quit’i seçiyoruz. CMD+Alt+ESCAPE kısayolu ile aynı ekrana erişebilirsiniz.

apple mac os x force quit sadece destek

Açılan pencerede o anda çalışan tüm uygulamalarımızın listesini görebiliriz. Kilitlenen uygulamamızın yanında (Not Responding yazısı yer alır. Böyle bir yazı yoksa, muhtemelen uygulamamız kilitlendikten sonra kendine gelmiştir.

Eğer Not Responding yazısını görüyorsak, uygulamamızı seçip ‘Force Quit’ butonuna tıklayabilir, bu şekilde uygulamamızı sonlandırabiliriz.

Hakkında Sadece Destek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

microsoft ofis 2016

Mac ofis 2016’da Microsoft kullanıcı Dataları Nerede?

Microsoft Outlook 2016 kullanıcılarının outlook profil dosyalarına nasıl erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir