Windows

Windows Uyarıları Kapatma

Windows Disk Hatası Algılandı
Çalıştır’a gpedit.msc yazın
Yerel grup ilkesi düzenleyicisi ekranında sırası ile
Bilgisayar Yapılındırması / Yönetim şablonları / Sistem
Sorun Giderme ve Tanılama / Disk Tanılama
Sağ Tarafataki Disk Tanılama: Yürütme düzeyini yapılandır çift tıkla Devre dışı bırakıldı seç

Kitaplıkları devre dışŸı bırakma
Müziklerinizi, videolarınızı ve fotoğŸraflarınızı Windows’un kitaplıkları yoluyla düzenlemek istemiyorsanız, bu özelliğŸi kapatmanız ve klasörlerinizi kendiniz yönetmeniz mümkün. Bunun için kayıt defterini açın (regedit.exe) ve HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{031E4825-7B94-4dc3-B131-E946B44C8DD5}\ShellFolder dizinine gidin. Attributes değŸerini bulun ve ona çift tıklayarak değŸerini b090010d olarak değŸişŸtirin. Kitaplıkları tekrar açmak için b080010d değŸerini kullanabilirsiniz.

Hata raporlamayı kapatın
Bir program kilitlendiğŸinde siniriniz zaten yeterince bozulur. Bu durumda muhtemelen gereksiz iletişŸim kutularıyla karşŸılaşŸmak istemezsiniz. Windows’un hata raporlama aracı da bunlardan bir tanesi. Onu kapatmak ise çok kolay. İşŸlem Merkezi’ni açın ve Bakım sekmesini genişŸletin. Ayarlar bağŸlantısına tıklayın ve en alttaki seçenek olan “LJözümleri hiçbir zaman denetleme”ye tıklayın.

Web’i devre dışŸı bırakın
Windows, bir dosya türünü tanımadığŸında onu web’den araşŸtırmayı tavsiye ediyor. Ancak her seferinde bu uyarıyı görmek yerine ikinci seçenek olan yerel programlarınız ile karşŸılanmak istiyorsanız aşŸağŸıdaki yolu takip edin.

Kayıt defterini açın (regedit.exe) ve HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer konumuna gidin.

SağŸ bölüme sağŸ tıklayın ve yeni bir “DWORD (32-bit)” değŸeri oluşŸturun. İsim olarak NoInternetOpenWith yazın. Son olarak değŸerin özelliklerini açın ve 1 olarak ayarlayın. Tamam’a tıklayın.

Güncellemeleri yüklemeden yeniden başŸlatın
Windows’u yeniden başŸlattığŸınız sırada eğŸer Windows güncelleşŸtirmeleri sizi bekliyorsa ve bu güncelleşŸtirmelerin sayısı biraz fazla ise uzun bir süre beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Aceleniz varsa ve Windows 7’yi güncellemeleri yüklemeden başŸtan başŸlatmak istiyosanız, CTRL+ALT+DEL tuşŸlarına basın. SağŸ alttaki düğŸmenin yanındaki oka basın. Burada “Güncellemeleri yükle ve kapat” seçeneğŸi yerine sadece “Kapat” yazan seçeneğŸe tıklayın. Güncellemeleriniz, bir daha ki sefer yeniden başŸlattığŸınızda yüklenecektir.

Masaüstünüzü gösteren bir kısayol
Masaüstünüzü görmek için bir kısayol kullanmanız mümkün. Bu kısayolu görev çubuğŸuna yerleşŸtirerek daha büyük bir masaüstü düğŸmesi elde edebilirsiniz.

Yeni bir metin belgesi oluşŸturun ve içine aşŸağŸıdakileri kopyalayın:

[Shell]
Command = 2
IconFile = shell32.dll, 34
[Taskbar]
Command = ToggleDesktop

Dosyayı .scf uzantısı ile kaydedin (dosya uzantıları görünür olmalıdır).

Windows daha hızlı başŸlasın
Bilgisayarınız açılırken görüntülenen animasyonlu Windows 7 logosunu devre dışŸı bırakarak, açılışŸı birkaç saniye de olsa hızlandırabilirsiniz.

Bunun için msconfig.exe’yi başŸlatın, önyükleme sekmesine gelin ve “GUI önyüklemesi yok” seçeneğŸini işŸaretleyerek Tamam’a tıklayın. Artık açılışŸtaki Windows 7 logosu yüklenmeyecek, açılışŸınız birkaç saniye daha çabuk olacaktır.

Otomatik başŸlamaya engel olun
Bir CD’yi veya USB belleğŸini bilgisayarınıza yerleşŸtirdiğŸinizde otomatik çalışŸtırma penceresinin ekrana gelmesini istemiyorsanız, onu yerleşŸtirdiğŸiniz sırada Shift tuşŸunu basılı tutun.

“Yazılmayı bekleyen dosyalar var”
Windows Gezgini, beraberinde bir disk yazma işŸleviyle beraber geliyor. Ancak bir diski hazırlarken yazmaktan vazgeçtiğŸinizde, her seferinde “Yazılmayı bekleyen dosyalar var” mesajı karşŸınıza çıkıyor ve sizi sinirlendirebiliyor. LJözümü ise basit. Win+R tuşŸlarına basın ve %userprofile%\AppData\Local\Microsoft\Windows\Burn konumunu girin. Açılan klasörün tüm içeriğŸini silin. Artık o hata mesajıyla karşŸılaşŸmayacaksınız.

Balon ipuçlarını kapatın
Windows 7, Windows XP’ye göre çok daha sessiz bir işŸletim sistemi ve karşŸınıza can sıkıcı balon uyarılarını sıkça çıkarmıyor. Ancak onları yine de kapatmak istiyorsanız, regedit.exe’yi çalışŸtırın ve HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \
CurrentVersion \ Explorer \ Advanced konumuna gidin. Bir DWORD (32 bit) oluşŸturun ve adını EnableBalloonTips olarak ayarlayın.

Windows seslerini kapatma
Windows sesleri, sessiz olmayı seven Windows kullanıcıları için kabus olabiliyor. Tüm Windows seslerini kapatmak için sağŸ alttaki ses simgesine sağŸ tıklayın ve Ses Efekti’ne tıklayın (veya Denetim Masası’ndan Ses’i bulun). Açılan pencerede “Ses Yok” seçeneğŸini seçin ve Tamam’a tıklayın.

Aero Snap’ı kapatın
Pencereleri ekranınızın kenarlarına sürüklediğŸinizde Aero Snap’ın yanlışŸlıkla devreye girmesi sinirlerinizi mi bozuyor? Onu tamamen kapatmanız mümkün.

BaşŸlat menüsünü açın ve arama kutucuğŸu ile ErişŸim KolaylığŸı Merkezi’ni arayın. Sonuçlar arasından onu çalışŸtırın ve “Fare kullanımını değŸişŸtir” bağŸlantısına tıklayın. Açılan pencerede “Ekranın kenarına taşŸındıklarında pencerelerin otomatik olarak düzenlenmesini engelle” seçeneğŸini işŸaretleyin ve Tamam’a tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir